آموزش شبیه سازی انتقال حرارت همرفت طبیعی با نرم افزار کامسول

در این آموزش چگونگی مدل سازی انتقال حرارت همرفت طبیعی را در یک حفره مربعی به صورت بی بعد با استفاده از نرم افزار کامسول یاد خواهیم گرفت. در این آموزش تاثیر تغییرات عدد رینولدز (Reynolds number) و زاویه حفره بر محاسبه عدد ناسلت (Nusselt number) مورد بررسی قرار میگیرد. جهت صحت سنجی ، نتایج با یک مقاله مقایسه میگردد. به طور کلی می توان فرآیندهای انتقال حرارت همرفت یا convection را به دو گروه کلی انتقال حرارت همرفت اجباری و فرآیند انتقال حرارت همرفت طبیعی تقسیم‌بندی کرد. تفاوت عمده این دو گروه چگونگی به جریان افتادن سیال عامل در فرایند انتقال حرارت است.

آموزش انتقال حرارت همرفت طبیعی با کامسول

در فرایند انتقال حرارت همرفت اجباری نیروی خارجی عامل جریان سیال است. در فرایند انتقال حرارت همرفت طبیعی عامل جریان سیال اختلاف دما است. به عبارت دیگر در Natural convection جریان سیال ناشی از تغییر چگالی به علت افزایش دمای سیال است.

این آموزش با کامسول شامل دو قسمت است:

قسمت اول 

در این قسمت ضمن آشنایی با تئوری مسئله به معرفی معادلات حاکم و فرم بدون بعد معادلات پرداخته خواهد شد. در ادامه به معرفی عدد ناسلت و چگونگی محاسبه آن و نیز بیان فیزیک های مورد استفاده در حل پرداخته میشود.

قسمت دوم

در قسمت دوم با ورود به محیط نرم افزار کامسول آموزش فرآیند مدل سازی همرفت طبیعی را بر اساس معادلات بی بعد بیان شده آغاز میکنیم. جهت دریافت پاسخ بهتر به آموزش ایجاد مش های مربعی با پراکندگی غیر یکنواخت نیز خواهیم پرداخت. همچنین در این قسمت محاسبه عدد ناسلت متوسط در نرم افزار کامسول برای عددهای رینولدز متفاو آموزش ایجاد زاویه در حفره بدون تغییر در هندسه مسئله

 

این فایل آموزشی با بیانی بسیار ساده ایجاد شده تا علاقه مندان مبتدی که آشنایی اولیه با نرم افزار کامسول را دارند نیز بتوانند از محتویات آن بهره مند گردند. همچنین با تغییر پارامترهای موجود در فایل نهایی میتوانید مثالها متعددی را مدلسازی کنند.

شما عزیزان میتوانید نظرات و یا سوالات خود را در مورد این آموزش در بخش نظرات انتهای صفحه برای ما ارسال کنید. همچنین جهت ارتباط مستقیم با مهندس دبیرپور به بخش مشاوره مراجعه فرمائید.نرم افزار کامسول در مهندسی برق و الکترونیک

۱۹۰۰۰ تومان – خرید

بررسی نظرات Reviews

You must log in to submit a review.

وحید دبیرپور کپی رایت وحید دبیرپور ۱۳۹۸

ثبت نام وبینار کامسول

بیست و ششم دی

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A