دومین دوره آموزش تخصصی و پیشرفته اپتوالکترونیک ( ماژول semiconductor ) در نرم افزار کامسول

تصویر شاخص

گسترش قطعات الکترونیکی و مخصوصا قطعات الکترونیک نوری در علوم مرتبط باعث شده است تا کاربردهای این قطعات در دیودهای نوری، آشکارسازهای نوری، دیودهای گسیل‌کننده‌ی نور(LEDs)، لیزرها و سلول‌های خورشیدی بسیار گسترده شود. امروزه با پیشرفت روش‌های ساخت ارزان‌قیمت و با گسترش قطعات نوری مبتنی بر پلیمرها، در کنار قطعات نیمه‌هادی کلاسیک، زمینه‌های تحقیقاتی زیادی در این خصوص ایجاد شده است. به این ترتیب، در دوره‌ آموزش اپتوالکترونیک به چگونگی پیاده‌سازی قطعات الکترونیک نوری با استفاده از ماژول‌های نیمه هادی در نرم‌افزار کامسول، امواج الکترومغناطیس در حوزه‌ی فرکانس، و الکترونیک نوری می‌پردازیم، به‌طوری  که مخاطبین این دوره بتوانند پس از اتمام دوره، هر نوع قطعه‌ی مرتبطی را با داشتن داده‌های لازم، شبیه‌سازی کنند. دوره آموزش پیشرفته و تخصصی semiconductor در کامسول می‌تواند برای دانشجویان رشته‌های الکترونیک نوری، فیزیک، و حتی مخابرات و شیمی که به علم الکترونیک، سلول‌های خورشیدی، و دیگر کاربردهای الکترونیک نوری علاقه‌مند هستند، مفید باشد.

از آنجا که فیزیک نیمه‌هادی‌ها به طور کلی به شدت غیرخطی است، حل عددی قطعات الکترونیکی می‌تواند در شبیه‌سازی قطعات و توسعه‌ی تکنولوژی‌های مربوطه بسیار حائز اهمیت باشد. اثرات محیطی، مثل دما، به شدت در عملکرد قطعات الکترونیکی مؤثرند. بنابراین می‌توان با در نظر گرفتن این اثرات در هنگام حل (یعنی مدل‌های غیرهمدما) پاسخ‌های دقیق‌تری برای قطعات الکترونیکی بدست آورد.

در آموزش پیشرفته و تخصصی semiconductor در نرم افزار کامسول، سعی می‌کنیم اصول و گام‌های اساسی شبیه‌سازی را برای عزیزان همراه به‌گونه‌ای تشریح کنیم که پس از اتمام این دوره، هر شخص بتواند بسته به مدل و پروژه‌ی تحقیقاتی خود، مسیر پیشرفت طرح تحقیقاتی خویش را بیابد. این نکته باید در نظر گرفته شود که چون فیزیک نیمه‌هادی رفتار بسیار پیچیده‌ای دارد، شبیه‌سازی‌های مرتبط دارای پیچیدگی‌های زیادی هستند که روش گام به گام بر طرف کردن خطاهای مرتبط و کاهش پیچیدگی‌های مربوطه جزو اولویت‌های این دوره است. همچنین در این دوره فرض شده است که شرکت‌کنندگان، دوره‌های مقدماتی را گذرانده‌اند و یا اطلاعات مقدماتی را در خصوص نرم‌افزار دارند و یا قادر به کسب این اطلاعات پایه هستند. بنابراین در این دوره‌ی نسبتاً فشرده، تنها مبانی تخصصی مورد مطالعه و بحث قرار خواهند گرفت و مباحث پایه‌ای تنها در صورت نیاز استفاده می‌شوند.

در نرم‌افزار کامسول، شما می‌توانید هر معادله‌ای را به معادلات اساسی نیمه‌هادی‌ها (شامل معادلات پیوستگی جریان، بایستگی بار الکتریکی، معادلات پوآسون، دوپینگ، توزیع ناخالصی‌های ناخواسته یا Trapها و غیره) بیافزایید و مدل‌هایی بر اساس معادلات مختلف در حل معادلات نیمه‌هادی ایجاد کنید (به‌عنوان نمونه می‌توان مدل‌های موبیلیتی متفاوتی را نیز را به شبیه‌سازی اضافه کرد). از ماژول نیمه‌هادی می‌توان برای شبیه‌سازی، طراحی و مدل‌سازی تمامی قطعات الکترونیکی بزرگتر از ۱۰۰ نانومتر استفاده کرد. برای قطعات کوچک‌تر، به دلیل ایجاد حالات کوآنتمی و مباحث تونل‌زنی، باید از ماژول حل معادلات شرودینگر بهره گرفت که در این دوره به آن نمی‌پردازیم. مدل‌های کاربردی که در آموزشی اپتوالکترونیک (نیمه هادی) در نرم افزار کامسول به آن‌ها پرداخته می‌شود می‌توانند شامل موارد زیر شوند: سلول‌های خورشیدی مبتنی بر مواد نیمه‌هادی بلورین و بی‌شکل، با باند ممنوعه‌ی مستقیم یا غیرمستقیم، آشکارسازهای نوری، لیزرها و LEDها، سلول‌های خورشیدی مبتنی بر مواد آلی و Perovskite و موارد مشابه دیگر…

شبیه سازی سلول خورشیدی پروسکایتی در کامسول

به طور کلی در این دوره بیشترین تمرکز بر روی روش‌های دوپینگ و مدل‌های موبیلیتی، مش‌بندی و گام‌ها و روش‌های اساسی حل در ماژول نیمه‌هادی، چگونگی افزودن بازترکیب یا تولید نوری، و مدل کردن دام‌ها (Trap) می‌پردازیم. همچنین بسته به گرایش جمعی داوطلبین، ممکن است علاوه بر این مسائل، موارد خاص دیگری نیز در نظر گرفته شود.

 

سرفصلهای دوره آموزش پیشرفته و تخصصی semiconductor در نرم افزار کامسول:

مقدمات تخصصی

 • چگونگی و شرایط استفاده از کامسول در مدل‌های مرتبط با Semiconductor
 • چگونگی استفاده از Help نرم‌افزار و روش خودآموزی
 • آشنایی با فیزیک‌های موجود و مفاهیم اساسی
 • نکاتی راجع به هندسه در فیزیک نیمه‌هادی
 • تنظیمات کلی فیزیک و مش‌بندی
 • نکات کلی مطالعه، روش‌های حل و مطالعه مختلف، و متغیرهای تولید شده در فیزیک‌نیمه هادی
 • کوپل کردن فیزیک‌ها، مطالعات، و کامپوننتها در فیزیک‌ نیمه هادی
 • آموزش ماژول معادله شرودینگر (جدید)

آموزش پیشرفته : (تخصصی ماژول‌های نیمه‌هادی، اپتوالکترونیک، و انتقال حرارات)

مباحث پایه‌ای در ماژول نیمه‌هادی:

 • تفاوت روش‌های حل، موبیلیتی در ماژول‌های نیمه‌هادی، دوپینگ، اتصال به مدارهای الکتریکی، و مدل‌های غیرهم‌دما
 • گره‌های مختلف موجود در ماژول‌های مربوط به Semiconductor (مبتنی بر حل عملی مدل‌ها)
 • مثال‌های عملی الکترواپتیکی و تولید گرما در قطعات، مبتنی بر حل عملی مدل‌ها

ماژول‌های الکتریکی قابل اتصال به ماژول نیمه‌هادی:

 • اتصال SPICE و AC-DC
 • ماژول‌های نوری: Optic Wave و Ray Optics
 • کوپل کردن با کمک مالتی‌فیزیک‌ها

اطلاعات دوره آموزش پیشرفته و تخصصی ماژول semiconductor ( اپتوالکترونیک ) در نرم افزار کامسول

این دوره در طول سال چندین بار به صورت زنده برگزار میگردد که دوره اول آن در اسفند سال قبل برگزار شده بود. با شرکت در این دوره ضمن دریافت ویدئوهای کامل دوره قیل میتوانید در دوم حضور یافته و در انتهای دوره ویدئوهای کامل این دوره را نیز دریافت کنید. در این دوره مثالهای جدیدی نیز بررسی خواهد شد.. در هر دوره سعی میشود بر اساس آخرین تغییرات نرم افزار آموزشهای جدیدی به دوره اضافه گردد. این دوره با توجه به وضعیت کرونا به صورت آنلاین برگزار میگردد و امکان شرکت در دوره از سراسر کشور برای تمامی شرکت کنندگان فراهم است.

 

توضیحات تکمیلی:

جهت شرکت در دوره حتما از لپ تاپ و یا سیستم خانگی استفاده نمایید. سرویس وبینار بر روی سیستم عامل ios و اندروید عمل نمیکند.

جهت دانلود نرم افزار کامسول اینجا را کلیک کنید.

دانلود آموزشهای دوره اپتوالکترونیک

دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 3
امتیاز کلی : 0.0
پیشنهاد شده توسط : 0 کاربر
بر اساس 3 فروش
0
0
0
0
0
 1. صفدر مهوری

  در تاریخ

  پاسخ

  سلام دکتر مالکی میبخشید اون تمرینی که فرمودین از application library برای جلسه دوم wave optic انجام بدیم میشه بگین چی بود کجا بود. متاسفانه یادم رفته

 2. مهندس مرتضی مالکی

  در تاریخ

  پاسخ

  سلام. در قسمت جست‌وجوی Application، عبارت dielectric slab waveguide رو سرچ کنید و یا در زیر دسته‌ی Waveoptics، در مثالهای Verification، می‌تونید این مثال رو پیدا کنید.
  توضیح اینکه، این صفحه مربوط به دوره اپتوالکترونیک هست و سوالات مربوط به WaveOptics رو در صفحه خود دوره بپرسید.

  پیروز باشید.

 3. صفدر مهوری

  در تاریخ

  پاسخ

  ممنونم دکتر. درمورد اینکه باید تو صفحه اپتیک میپرسیدمم دیگه چون میدونستم تو هر دوتاش استاد خودتون هستین گفتم اشکالی نداره. ولی چشم ازین ببعد

  • مهندس مرتضی مالکی

   در تاریخ

   پاسخ

   خواهش می‌کنم. ایرادی نداره. در حالت کلی عرض کردم خدمتتون.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه دوره

تومان350,000

در دوره‌ی تخصصی الکترونیک نوری به چگونگی پیاده‌سازی قطعات الکترونیک نوری با کمک نرم‌افزار کامسول و با استفاده از ماژول‌های نیمه‌هادی، امواج الکترومغناطیس در حوزه‌ی فرکانس، و الکترونیک نوری می‌پردازیم، به‌طوری  که مخاطبین این دوره بتوانند پس از اتمام دوره، هر نوع قطعه‌ی مرتبطی را با داشتن داده‌های لازم، شبیه‌سازی کنند. این دوره می‌تواند برای دانشجویان رشته‌های الکترونیک نوری، فیزیک، و حتی مخابرات و شیمی که به علم الکترونیک، سلول‌های خورشیدی، و دیگر کاربردهای الکترونیک نوری علاقه‌مند هستند، مفید باشد.

این دوره بصورت نیمه آنلاین بوده و و تمامی دانشجویان دوره میتوانند پس از مشاهده ویدئوهای دوره یکبار به صورت رایگان در جلسه پرسش و پاسخ شرکت نمایند. زمان برگزاری جلسه رفع اشکال آتی را در ادامه مشاهده میکنید.

 

زمان برگزاری دوره    جمعه ها ساعت 9 الی 13
تاریخ شروع دوره  18 مهر 99

مدت دوره : 12 ساعت

تعداد جلسات دوره : 3 جلسه

مدرس دوره : مهندس مرتضی مالکی
(دانشجوی سال آخر دوره دکتری تخصصی الکترونیک)

موجود در انبار

موجود در انبار

کلاس دوره آموزش تخصصی اپتوالکترونیک ( ماژول semiconductor ) در نرم افزار کامسول

موجود در انبار

امتیازی ثبت نشده است
مدت دوره: 12:00تاریخ انتشار: 8 سپتامبر 2020آخرین بروزرسانی: 20 سپتامبر 2020تعداد بازدید: 725
قوانین استفاده

Avatar
مدرس

مهندس مرتضی مالکی

دانشجوی سال آخر دکترای الکترونیک