دوره آموزش تخصصی و پیشرفته ماژولهای PDE و ODE در کامسول با همکاری انجمن علمی برق دانشگاه تربیت مدرس

تصویر شاخص

دوره آموزشی تخصصی و پیشرفته ماژولهای PDE و ODE در کامسول برای دانشجویان تمام رشته ها مناسب است. شرکت کنندگان در دوره در صورت حضور در تمامی جلسات و تحویل پروژه پایانی، میتوانید مدرک پایان دوره از طرف انجمن علمی دانشکده برق دانشگاه تربیت مدرس دریافت نمایید.

به طور کلی در ریاضیات معادله دیفرانسیل معادله‌ای است که در آن یک متغیر (متغیر وابسته) به همراه تغییرات آن نسبت به یک یا چند متغیر دیگر (متغیر مستقل) وجود دارد و برای بدست آوردن مقدار آن متغیر (متغیر وابسته) باید آن معادله دیفرانسیل حل شود. هر زمان که یک رابطه بین چند متغیر با مقادیر مختلف در حالت‌ها یا زمان‌های مختلف وجود داشته باشد و نرخ تغییرات متغیرها در زمان‌های مختلف یا حالات مختلف شناخته شده باشد می‌توان آن پدیده را با معادلات دیفرانسیل بیان کرد. براي كنترل سيستم‌هاي پيچيده بايد مدل‌هاي كمي (رياضي) اين سيستم‌ها را به دست آورد. بنابراين لازم است كه رابطه بين متغيرهاي سيستم را تحليل كرده و مدل رياضي مناسب به دست آورد. از آنجا كه اغلب سيستم‌ها ذاتاً ديناميك مي‌باشند لذا معادلات توصيف كننده اين سيستم‌ها عموماً معادلات ديفرانسيلي خواهند بود. در عمل پيچيدگي سيستم‌ها و عدم آگاهي از تمام عوامل موجود لازم مي‌دارد كه فرض‌هايي در مورد عملكرد سيستم در نظر گرفته شود. تمام این رفتارهای سیستم را می‌توان در قالب یک مدل ریاضی و به صورت معادلات دیفرانسیل بیان کرد. برای تحلیل رفتار آن سیستم و همچنین پیش بینی عملکرد آن در شرایط مختلف معادلات دیفرانسیل بدست آمده باید حل شوند. معادلات دیفرانسیل کاربردهای بسیار زیادی در تمامی رشته‌ها به خصوص مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی و … دارند و می‌توانند به صورت معادلات دیفرانسیل معمولی یا جزئی باشند.

به طور مثال به کمک جواب‌های معادلات دیفرانسیل، زمان لازم برای انجام یک واکنش شیمیایی را می‌توان تخمین زد. مثلا می‌توان فهمید تغییرات غلظت یک محلول بعد از زمانی مشخص چقدر است. می‌توان قدمت یک اثر تاریخی را از طریق حل یک معادله دیفرانسیل بسیار ساده تشخیص داد. می‌توان در پزشکی قانونی زمان به قتل رسیدن شخص را با توجه به دمای فعلی جسد و دمای محیط پیرامون تشخیص داد.

می‌توان با حل معادلات انتقال حرارت، از تغییرات دمایی یک جسم در و همچنین در نقاط مختلف آن و در زمان‌های بعدی تنها با داشتن اطلاعاتی از قبیل ضریب رسانش گرمایی و دمای اولیه و … آگاه شد. می‌توان با حل معادلات دیفرانسیل مربوط به تغییرات جوی به پیش‌بینی وضع هوا پرداخت. البته همه این‌ها در قالب نرم افزارهای آماده‌ای وجود دارد و با وارد کردن اطلاعات لازم می‌توان جواب را در کامپیوتر دید. با این حال هنوز نرم افزارهای حل معادلات دیفرانسیل مشکلات زیادی دارند و توانایی حل مسائل محدود و با شرایط محدود کننده‌ای را دارند که حتی در فرایند مدل‌سازی هم برای بدست آوردن یک معادله قابل حل از تقریب‌های زیادی استفاده شده و از برخی خواص فیزیکی سیستم صرف نظر شده است. دانش بشر در حل مسائل واقعی با استفاده از تئوری‌های موجود معادلات دیفرانسیل هنوز نیاز به توسعه زیادی دارد.

سرفصلهای دوره آموزش تخصصی و پیشرفته ماژولهای PDE و ODE در کامسول

 • آموزش تئوری معادلات دیفرانسیل معمولی و جزئی
 • آشنایی با معادلات دیفرانسیل معمولی Ordinary Differential Equations
 • آموزش روشهای حل ODE شامل IPVs و BPVs
 • آموزش انواع معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی Partial Differential Equations
 • آموزش ماژولهای Wave Form PDE, Coefficient Form PDE, General Form PDE
 • آشنایی و آموزش ماژول ها و اینترفیس های معادلات دیفرانسیل جزئی کلاسیک با مثال شامل: معادله لاپلاس، معادله پواسون، معادله موج، معادله هلمهولتز،معادله حرارت،معادله همرفت-نفوذ
 • Classical PDEs: Laplace Equation, Poisson’s Equation, Stabilized Convection-Diffusion Equation, Wave Equation, Helmholtz Equation, Heat Equation, Convection-Diffusion Equation
 • پاسخ به سوالات
دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 2
امتیاز کلی : 4.0
پیشنهاد شده توسط : 1 کاربر
بر اساس 2 دیدگاه
0
1
0
0
0
 1. ادریس رحمتی

  دانشجو
  پاسخ

  شناخت معادلات حاکم بر فیزیک مسئله و نوع معادله، سبب میگردد دید بهتری در شبیه سازی داشته باشیم و من این دوره را پیشنها میکنم و امیدوترم که دوره بعدی مباحث جامع تر گردد و جلسات به وقت خودش برگزار گردد. با تشکر

 2. zare.niloufar

  پاسخ

  با سلام. من برای حل معادلات دیفرانسیل جزئی از این ماژول باید استفاده کنم که دارای این شرایط می باشد: 1. سیستم معادلات به صورت زوج معادله coupled هست 2. شبیه سازی به صورت دو بعدی هست 3. در معادله PDE کامسول، ضرایب آلفا و گاما و بتا هم مقدار میگیرند . من تا کنون مثالی که شامل این ضرایب باشد را مشاهده نکرده ام. خواستم ببینم آیا این دوره پاسخگوی این نیازهای من هست؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید..

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت دوره

تومان698,000

از آنجا كه اغلب سيستم‌ها ذاتاً ديناميك مي‌باشند لذا معادلات توصيف كننده اين سيستم‌ها عموماً معادلات ديفرانسيلي خواهند بود. در عمل پيچيدگي سيستم‌ها و عدم آگاهي از تمام عوامل موجود لازم مي‌دارد كه فرض‌هايي در مورد عملكرد سيستم در نظر گرفته شود. تمام این رفتارهای سیستم را می‌توان در قالب یک مدل ریاضی و به صورت معادلات دیفرانسیل بیان کرد. برای تحلیل رفتار آن سیستم و همچنین پیش بینی عملکرد آن در شرایط مختلف معادلات دیفرانسیل بدست آمده باید حل شوند. معادلات دیفرانسیل کاربردهای بسیار زیادی در تمامی رشته‌ها به خصوص مهندسی، علوم پایه، علوم پزشکی و … دارند و می‌توانند به صورت معادلات دیفرانسیل معمولی یا جزئی باشند.

مدت دوره : 24ساعت

تعداد جلسات دوره : 6 جلسه

مدرس دوره : دکتر وحید مددی
(دکترای مهندسی شیمی)

 

 

کلاس دوره آموزش تخصصی و پیشرفته ماژولهای PDE و ODE در کامسول

موجود

لیست ویدیوهای دوره تخصصی pde در نرم افزار کامسول
موجود

موجود

تعداد
امتیاز 4 از 1 رای
سطح آموزش پیشرفته
تاریخ انتشار: 20 آوریل 2021آخرین بروزرسانی: 23 مارس 2023تعداد بازدید: 1091
قوانین استفاده
مدرس

وحید مددی

دکترای مهندسی شیمی
قیمت دوره

تومان698,000

موجود

تعداد